Meble kuchenne powinny być trwałe, odporne na wodę i skrajne temperatury, oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli chcesz, aby Twoja kuchnia była w pełni funkcjonalną, a zarazem estetyczną, przestrzenią, powinieneś dokonać świadomego wyboru zabudowy. Zobacz, z jakich materiałów najlepiej wykonać meble kuchenne, oraz czym charakteryzuje się lite drewno, laminowana płyta MDF oraz sklejka.
Jak wybrać meble do kuchni?
Zabudowa kuchenna to inwestycja na długie lata. Podobnie jak meble łazienkowe musi być niebywale solidna, odporna na wilgoć, zarysowania i odbarwienia, a przy tym dopasowana do stylu wykończenia wnętrza. Biorąc pod uwagę, że rozkład kuchni jest często determinowany układem instalacji, większość osób rezygnuje z gotowych zestawów meblowych na rzecz zabudowy na wymiar. Jeżeli chcesz wykonać meble na zamówienie, musisz liczyć się z większymi kosztami, ale to usługa zdecydowanie warta swojej ceny. Po pierwsze, masz pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni. Po drugie, możesz kontrolować dobór materiałów. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się fronty kuchenne z litego drewna, płyty MDF oraz sklejki.
Meble kuchenne na wymiar z litego drewna
Drewno to szlachetny i ponadczasowy materiał, który sprawdzi się zarówno w klasycznej, jak i minimalistycznej kuchni. Oczywiście, aby meble posłużyły długie lata, ich powierzchnia musi być odpowiednio zaimpregnowana, a następnie regularnie pielęgnowana i konserwowana. Utrzymanie zabudowy drewnianej z buku, dębu, czy innego gatunku drzewa, w doskonałym stanie wymaga systematyczności i jest przy tym dość czasochłonne, niemniej efekty rekompensują poniesiony trud. Należy przy tym zaznaczyć, że szafki, szuflady czy półki, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone i nie są poddawane pielęgnacji, mogą z czasem się ulec wypaczeniu i zmienić barwę. Nie zaleca się także montażu drewnianych blatów, ponieważ materiał jest zbyt podatny na uszkodzenia.
Jako że drewno jest surowcem naturalnym, może być wielokrotnie odnawiane. Po czasie, kiedy właścicielom znudzi się naturalny efekt, mogą zdecydować się na pokrycie mebli z płyty farbą matową lub z połyskiem. To prosty i niezwykle efektowny sposób na metamorfozy wnętrza, który jest nieosiągalny w przypadku użycia innych materiałów.
Tanie i ekologiczne materiały na meble kuchenne – sklejka
Jednym z najpopularniejszych materiałów drewnopochodnych, który znajduje szerokie zastosowanie w branży wnętrzarskiej, jest sklejka. Wytwarzana w procesie sklejania kilku cienkich warstw drewna. Może być wykorzystany w kuchni, o ile zostanie odpowiednio zabezpieczona. Wśród najpopularniejszych typów wykończeń znajdują się laminat oraz lakier. Laminat to cienka warstwa folii, która zabezpiecza sklejkę przed wilgocią i drobnymi urazami mechanicznymi. Jeszcze do niedawna kuchniach królowały białe laminaty, niemniej wachlarz kolorów i odcieni jest obecnie zdecydowanie szerszy. Lakierowane wykończenie jest natomiast odpowiednim wyborem dla osób, które preferują klasyczne aranżacje. Dzięki niemu sklejka ma wygląd zbliżony do naturalnego drewna. Fronty lakierowane nie wymagają takiej pielęgnacji jak drewno, ale ich odporność jest przy tym mniejsza.
Fronty do mebli kuchennych z płyty MDF
Świetną alternatywą dla drewna są fronty wykonane z płyty MDF powstałej z drobno zmielonego drewna zmieszanego ze związkami organicznymi, które są następnie poddawane procesowi prasowania w bardzo wysokiej temperaturze. Płyty są podatne na obróbkę – można je frezować, fornirować i dowolnie kształtować. MDF jest dostępny w formie płyty laminowanej czy frontów akrylowych, dlatego klienci mają pełną swobodę w kształtowaniu końcowych właściwości materiału. Akryl ma porównywalne właściwości co laminat.
Szafki kuchenne, które nie są narażone na wilgoć i parę, mogą być wykonane z płyty wiórowej. Materiał jest tańszy niż MDF, ale przy tym bardziej podatny na wilgoć i skrajne temperatury, dlatego wymaga dodatkowego zabezpieczenia.
Jakie wykończenie mebli kuchennych wybrać – foliowanie, lakierowanie i laminowanie?
Trwałość i estetyka wykończenia wnętrza zależy od wykończenia elementów zabudowy. W przypadku płyt meblowych zaleca się stosowanie folii PVC, np. na wysoki połysk, która chroni przed odbarwieniami i wypaczeniem materiału. Zaletą tego sposobu wykończenia mebli na wymiar jest niska cena i szeroki wybór palety wybarwień.
Lakierowane meble, wykonane z płyty MDF, są z kolei odporne na czynniki zewnętrzne, a przy tym nowoczesne i bardzo estetyczne. Utrzymanie czystości frontów może jednak sprawić problemy, ponieważ na powierzchni widać odciski palców. Pewnym problemem są także nieestetyczne rysy, które mogą pojawić się wskutek używania zbyt agresywnego detergentu lub szorstkie gąbki.
Obecnie najlepszym sposobem na zabezpieczenie płyt na meble jest laminat, który tworzy trwałą powłokę odporną na promieniowanie UV, wilgoć, a przy tym łatwą do utrzymania w czystości. Odpowiednio wykończone fronty mebli kuchennych mogą być instalowane w pobliżu płyt gazowych, indukcyjnych czy piekarnika, bez obawy, że dojdzie do ich uszkodzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że takie elementy zabudowy są dostępne w różnych kształtach, także tych prostych pozbawionych frezów, oraz bez uchwytów